dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

Moje wystąpienie w dniu 18.12 br. w Wilnie na uroczystościach 25. rocznicy założenia „Macierzy Szkolnej” na Litwie

Szanowni Państwo! Nauczyciele! Drodzy Przyjaciele!

 

To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogę być dziś z Wami w Wilnie podczas uroczystości 25 rocznicy założenia „Macierzy Szkolnej” na Litwie. Te ćwierć wieku to jest Wasz wielki trud, Wasza ciężka praca. Zmagaliście się nie tylko z problemami ludzkimi i pedagogicznymi, nie tylko z ograniczeniami nakładów na rozwój oświaty, szkolnej infrastruktury i pomoce dydaktyczne. Ale dodatkowo musieliście znaleźć siłę, by zmierzyć się z tutejszą biurokracją, nieprzychylnymi urzędnikami i prawem oświatowym zagrażającym Waszej szkolnej egzystencji. Musieliście przetrwać litewskich polityków, którzy dążą do marginalizacji szkół mniejszości, a nawet – jak ostatnio Gediminas Grima – domagają się likwidacji polskojęzycznej oświaty w duchu litewskiego nacjonalizmu. Przetrwaliście to wszystko, ale jakim kosztem, za jaką cenę? Ile jeszcze musicie znieść poświęceń i upokorzeń? A przecież żyjecie w kraju europejskim, który mieni się krajem nowoczesnym, państwem wolności i prawa.

W tych zmaganiach musicie być silni i wytrwali. Nigdy nie możecie zapomnieć, że odpowiadacie za młode pokolenie obywateli Litwy, za tutejszą polską młodzież, za ich wykształcenie i wychowanie, jakimi będą obywatelami i ludźmi. Od tego, jaką posiądą wiedzę i umiejętności w znacznej mierze zależy ich przyszłość zawodowa i ekonomiczna. Od tego, jakie wartości przyjmą jako swoje, będzie zależała ich uczciwość, przyzwoitość i patriotyzm – patriotyzm państwowy, litewski i poczucie przynależności do wspólnoty narodowej, polskiej, zakorzenionej od wieków w tej ziemi.

Jeszcze z jednego powodu musicie być odporni na ciosy rzeczywistości i zdeterminowani w swoich zmaganiach. Jesteście intelektualną elitą tej społeczności, liderami lokalnej wspólnoty narodowej, naturalnymi przywódcami duchowymi tutejszych Polaków, ludźmi o powszechnym szacunku i autorytecie. Wasz głos jest często decydujący i rozstrzygający, Wasza opinia formułuje poglądy i postawy całej wspólnoty. Wy tę społeczność prowadzicie, wyznaczacie jej szlaki i wartości. To wielka odpowiedzialność, bo to od Was zależy, czy kolejne pokolenia wyrosłe na tej ziemi przyznają się do polskości, czy będą mówiły i myślały w polskim języku.

Przede wszystkim prowadzicie walkę o język polski. Nie tylko w przedszkolu i szkole, na egzaminach i w lekturach, nie tylko na dokumentach tożsamości i znakach topograficznych, ale także w urzędach i mediach. Język polski to wielka wartość i w Polsce i na Wileńszczyźnie. Strzeżmy jej i chrońmy ją, bo jest kluczem do „duszy polskiej”. Tu, na Litwie Wy macie ten klucz w swoich rękach.

Dziękuję Wam z całego serca i życzę kolejnych 25 lat owocnej pracy edukacyjnej. My, politycy z Polski będziemy Was bronić. Rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie wspierał polską oświatę na Litwie, byście nie czuli się osamotnieni i zostawieni sami sobie. Możecie na nas liczyć, bo zawsze będziemy z Wami. Dziękuję.