dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

„Dziękuję za to, że pielęgnujecie kulturę Waszych przodków” – przemówienie w Polskiej Szkole im. Hr. Platerów w Krasławiu

Szanowna Pani Dyrektor, drogie Dzieci!

 

Witam Was bardzo serdecznie! Jestem szczęśliwy, że mogę się z Wami spotkać tutaj – w Krasławiu na Łotwie. Właściwie jest to rewizyta. Wy pierwsi przyjechaliście do nas. Rok temu zespół „Kropelki” z tej szkoły gościł z koncertami w Warszawie, na moje zaproszenie. Byliście wówczas tacy wspaniali, tak pięknie śpiewaliście, że wiedziałem, iż jeszcze spotkamy się  i przyjadę do Was.

Mam w ręku „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, który pierwszą księgę „Gospodarstwo” rozpoczął od słów: „Litwo, Ojczyzno moja…”, a był Polakiem. Wy moglibyście powiedzieć: „Łotwo, Ojczyzno moja”, a także jesteście Polakami. Bo Polska i polskość są wszędzie tam, gdzie biją polskie serca, a polskie serca biją tam, gdzie pobrzmiewa polska mowa, gdzie po polsku myśli się i czuje. Polska mowa brzmi tam, gdzie można się jej nauczyć, gdzie czyta się polskie książki.

Dlatego z całego serca dziękuję Wam, drodzy uczniowie, za to że chcecie uczyć się języka polskiego, a nauczycielom dziękuję za to, że tę polskość ciągle Wam przekazują. Muszę Wam powiedzieć, że ja Was podziwiam. Podziwiam Wasz patriotyzm. Dziękuję za to, że pielęgnujecie kulturę Waszych przodków, dziadków i pradziadków, że kultywujecie dawne polskie tradycje tych ziem.  Jesteście spoiwem łączącym dwa narody – łotewski i polski.

W Polsce polskość mamy na co dzień. Jest tak oczywista, że często nam powszednieje. Często nie dostrzegamy jej wartości. Wy tę polskość na Łotwie pielęgnujecie i walczycie o jej przetrwanie, zabiegacie o nią każdego dnia. Często powtarzam w naszym kraju, że Polacy patriotyzmu powinni uczyć się od Was, mieszkańców Kresów. Bo dla Was, Adam Mickiewicz ma bardzo dużą wartość, jest symbolem ducha polskiego i polskiej kultury.

Życzę Wam wszystkiego najlepszego, wielu łask Bożych! Wyrośnijcie na prawdziwych patriotów państwa łotewskiego i polskiego! Szczęść Wam Boże!