dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym!

Szanowni Państwo! Droga Młodzieży!

Szczególnie serdecznie witam młodzież, która tak licznie przybyła na dzisiejsze uroczystości.

Pytają nas często, dlaczego czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Oddajemy im hołd właśnie dlatego, że byli niezłomni, że walczyli o Polskę nawet wówczas, gdy już było wiadomo, że ich sprawa jest przegrana, że nie ma szans na Polskę wolną i niepodległą. Oddajemy im hołd dlatego, że nie sprzedali swojego patriotyzmu za chwile spokoju, za układne życie pod dyktaturą komunistyczną, dlatego, że musieli ukrywać się po lasach, tropieni i osamotnieni, że byli bohaterscy nierzadko aż po śmierć. Czcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych, gdyż walczyli do końca i ginęli za Ojczyznę, często w trakcie tortur, w kazamatach bezpieki komunistycznej.

Ich walka i bohaterstwo wpisują się w polską tradycję walki o niepodległość. Powstańcy ze stycznia 1863 r. byli natchnieniem dla tego pokolenia, które wywalczyło Polskę w 1918 r. Ci którzy wywalczyli niepodległość i stworzyli II Rzeczypospolitą byli wzorem dla żołnierzy z września 1939 r. i dla tych, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne i walczyli z władzą ludową – dla Żołnierzy Wyklętych. Oni zaś nas powinni uczyć patriotyzmu, ich postawa powinna kształtować przywiązanie do Ojczyzny obecnych pokoleń, szczególnie powinni być wzorem i autorytetem dla Was, młodzi uczestnicy tych uroczystości.

Dziś nie potrzeba bohaterstwa aż po śmierć, dziś nie przelewamy krwi za Ojczyznę. Ale dziś także musimy walczyć o polskość, wciąż ci, którym miłe jest słowo Polska, narażeni są na poniżenie i pogardę. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ważnym elementem zabiegania o wolną Polskę dzisiaj. Dlatego ta pamięć musi trwać, bo tę pamięć jesteśmy im winni. Cześć i chwała Bohaterom!

 

* Wystąpienie pod Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1056 w dniu 1 marca 2013r.