dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

Kolejka linowa z Ursynowa na Wilanów

Niedawno na portalu hojni.pl, prowadzonym przez Grzegorza Pytlaka, skrzypka-pedagoga z Wilanowa, znalazłem bardzo inspirujący tekst o idei wybudowania kolejki linowej z Ursynowa na Wilanów. Kolejka powinna mieć swój początek na Ursynowie: stacja Skarpa, a następnie jej trasa ma prowadzić przez Wilanów: stacja Opaczności Bożej (lub stacja Rzeczypospolitej), stacja Jana III Sobieskiego (lub stacja Pałac) i stacja Ogrody (lub stacja Morysin). Nie ma wątpliwości, że  budowa takiej kolejki linowej, choć dziś z powodu kryzysu finansowego niemożliwa, w przyszłości mogłaby znacznie podnieść atrakcyjność turystyczną obu dzielnic i przyczynić się do poprawy komunikacji między nimi.

Kolejka ta ukazałaby z innej, niedostępnej dziś perspektywy „Miasteczko Wilanów”, Świątynię Opaczności Bożej oraz piękno zabytkowej części Wilanowa: królewskiego pałacu i ogrodów. Jak pisze p. Pytlak, „inwestycja ta połączyłaby tę wyjątkową okolicę z Ursynowem, dając ludziom możliwość korzystania z uroków ciekawego miejsca, zarówno z punktu widzenia historycznego, jak i teraźniejszych dokonań”.

Należy zauważyć, że z początkowej stacji Skarpa, wybudowanej na ursynowskiej skarpie, będzie rozciągał się ładny widok leżącego w dole Wilanowa. Ten widok będzie zachęcał do poszybowania kolejką w przestrzeń nad terenami zielonymi i zabudowanymi. Drugą stację – Opaczności Bożej (lub Rzeczypospolitej), odnajdziemy w okolicach świątyni Opaczności Bożej, najlepiej u zbiegu Al. Rzeczypospolitej i Osi Królewskiej. Nie ma wątpliwości, że ten monumentalny kościół, wybudowany jako wotum Narodu polskiego za odzyskanie przez Polskę niepodległości, będzie przyciągał wielu wiernych i zwyczajnych turystów. Trzecia stacja – Jana III Sobieskiego (lub Pałac), znajdzie swoje usytuowanie u zbiegu ul. Przyczółkowej i Al. Wilanowskiej. Związana z pomnikiem wielkiego króla polskiego, usytuowana w pobliżu Pałacu w Wilanowie, będzie miała znaczenie turystyczne i komunikacyjne – połączy Ursynów z główną arterią komunikacyjną z Warszawy do Konstancina. Wreszcie stacja czwarta – Ogrody (lub Morysin) ma powstać u zbiegu ul. Sytej i ul. Vogla. Jak pisze autor projektu, „przebywanie w przestrzeni, która rozciąga się w szerokiej perspektywie widoków na królewskie ogrody, rozległe pola golfowe, rozlewiska wodne i piękną przyrodę nie jest obojętne dla wrażliwego człowieka”.

To oczywiście tylko projekt-idea, ale czyż właśnie nie idee poprzedzały różne zrealizowane wielkie inwestycje. Jedno jest pewne, pomysł ten jest niestandardowy i posiada określone walory, których nie da się przemilczeć. Jeśli nawet z przyczyn oszczędnościowych taka kolejka miałaby krótszą trasę, to jednak warto przyjrzeć się temu pomysłowi i o nim rozmawiać. Mam nadzieję, że głos w sprawie kolejki linowej z Ursynowa na Wilanów zabiorą burmistrzowie obu dzielnic.

 

Artur Górski

Poseł na Sejm RP