dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

(wystąpienie podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1.03.2012 r. przy pomniku Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956 na Służewiu)

 

Szanowni Państwo! Warszawiacy!

 

Jesteśmy tu, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, bojownikom o wolną Polskę, którzy przelali krew za Ojczyznę. Zginęli w boju lub w kazamatach komunistycznej służby bezpieczeństwa. Kamienie tego pomnika i te kraty, tak symboliczne, tak wymowne, każą nam zadumać się nad ich losem i nad losem Polski. I stawiają nam dwa pytania: „Czy pamiętamy?” i „Czym dla nas jest patriotyzm?”

Na pierwsze pytanie odpowiedzieliśmy zbiorowo. Nasza obecność tutaj, przy tym pomniku, w tym dniu – świadczą o tym, że pamiętamy i że pamiętać będziemy. Bo ich walka jest cząstką naszych dziejów, a Oni – najdzielniejszymi synami naszego Narodu, niezłomnymi do końca. Są świadectwem najwyższego bohaterstwa, które powinniśmy przekazywać w darze kolejnym pokoleniom.

Na drugie pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sam, sam przed sobą, w swoim sercu. Czym dla mnie, dla każdego z nas jest patriotyzm? Czy – gdy zawołają – „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”, nie zlęknę się i pójdę w bój, choćby wróg był silniejszy? Czy umiał bym, jak Żołnierze Wyklęci, gdy Ojczyzna zażąda poświęcenia, oddać ofiarę krwi? Czy potrafię, jak Oni, kochać naszą ojczyznę aż po grób?

Pamiętajmy, że ich walka nie została zakończona. Choć dawno umilkły strzały – i te na polu bitwy i te plutonu egzekucyjnego – walka o Polskę wciąż trwa. Dziś oręż jest inny, dziś nie znajdziecie polskiej krwi na butach oprawców. Ale jak wówczas, tak i teraz spotkacie zdrajców polskiej sprawy. A gdy są zdrajcy, po drugiej stronie barykady muszą stanąć bohaterowie. Niech polski Naród okaże się bohaterski. Niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych prowadzi nas ku zwycięstwu. Dziękuję.