dr Artur Górski

Poseł na Sejm RP

Kto tu choruje?

W jednym z ostatnich numerów „Gazety Polskiej” czytamy, iż „przewlekła choroba Bronisława Komorowskiego jest wśród pracowników Kancelarii Prezydenta tajemnicą poliszynela, wszyscy o niej wiedzą, ale o niej nie mówią”. Tygodnik ten już w ubiegłym roku pisał, że Komorowski jest poważnie chory, „a według naszych informacji stan zdrowia prezydenta nieustannie się pogarsza”. Niektórzy nawet uważają, że z powodu chorego serca (Komorowski ma cierpieć na częstoskurcz komorowy serca) kadencja obecnego Prezydenta RP może zostać przerwana, co oczywiście spowoduje przyspieszone wybory.

Okazuje się jednak, że problem choroby polityków jest dość powszechny, przynajmniej w mediach. Gdy Jarosław Kaczyński niedawno zrobił sobie badania okresowe, zaraz media podały sensacyjne spekulacje, że „na pewno jest bardzo chory”. Gdy w ubiegłym roku prezes PiS odwiedził szpital dla chorych na gruźlicę, pojawiły się pytania, czy przypadkiem Kaczyński nie zmaga się z jakimś poważnym schorzeniem dróg oddechowych. Czy przypadkiem nie jest to próba odwrócenia uwagi od choroby Komorowskiego?

Ewentualne problemy zdrowotne Jarosława Kaczyńskiego to jego prywatna sprawa, gdyż obecnie nie pełni żadnej funkcji państwowej. Jednak nie można tego powiedzieć o osobie pełniącej urząd Prezydenta RP. I tu pojawia się wciąż powracające pytanie, czy opinia publiczna powinna być na bieżąco informowana o stanie zdrowia głowy państwa. Pamiętamy, że za prezydentury Lecha Kaczyńskiego politycy PO domagali się upubliczniania co roku raportu na temat stanu jego zdrowia. Nawet wyszli z pomysłem stosownej ustawy, która takie działanie miała wymusić na głowie państwa. – Ja osobiście uważam, że osoby pełniące najwyższe urzędy publiczne nie powinny mieć w ogóle żadnych tajemnic. Wolę ten wzór amerykański, gdzie ta przejrzystość jest pełna i dotyczy również życia osobistego i zdrowotnego – mówił trzy lata temu premier Donald Tusk.

Okazuje się, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia lub miejsca siedzenia przyjaciela politycznego. Gdy Komorowski kandydował na urząd Prezydenta RP odmówił poinformowania wyborców o stanie swego zdrowia. Obecnie jego otoczenie także nie widzi potrzeby raportowania społeczeństwa o stanie zdrowia Komorowskiego. – Kancelaria Prezydenta nie planuje opublikowania żadnego raportu dotyczącego stanu zdrowia pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pan prezydent stoi na stanowisku, że taka rzecz jak zdrowie to jest rzecz niezwykle prywatna i absolutnie należy się tutaj ochrona prywatności, mimo faktu, że jest to zdrowie prezydenta Rzeczypospolitej – tłumaczyła Anna Godzwon z Kancelarii Prezydenta RP. Premier milczy w tej sprawie, a ustawę, która miała ujawniać stan zdrowia Prezydenta RP, Platforma Obywatelska wycofała z parlamentu. Politycy tej partii stwierdzili bardzo zatroskani, że może być niezgodna z konstytucją. Jestem pewien, że byłaby zgodna z ustawą zasadniczą, gdyby urząd Prezydenta RP piastował obecnie któryś z braci Kaczyńskich.

 

dr Artur Górski